Üst Menu
  • Modern, şık ve kaliteli mekanlara kavuşmak bizimle artık çok daha kolay. Dekorasyon bizim işimiz...

Paravan Dekorasyonu

Paravan Dekorasyonu

 

PARAVAN DEKORASYONU

 

Cüneyt ALANParavan Dekorasyonu

Türkçe karşılığı “rüzgara karşı” demek olan paravan, dekorasyon dünyasının belki de en gizemli parçası. Çok işlevli olan paravanlar günümüzde mobilyaların arkasında kullanılabildikleri gibi, büyük hacimli mekanları ferahlık hissini kaybetmeden bölmeyi de amaçlıyor. Ankara Boyacı

Dekorasyon dünyasında farklılıkları sağlayan genelde ayrıntılardır. Son zamanlarda pek çok çeşidiyle gündemde olan paravanlar, mekanda istenilen atmosferi oluşturmaya birebir objeler olarak yeniden ilgi merkezi oldular. Türkçe karşılığı “rüzgâra karşı” demek olan paravan, dekorasyon dünyasının belki de en gizemli parçası. Pek çoğumuzun aklına bile gelmeyen; ancak yerleştiği yeri büyük ölçüde değiştiren ve mekana cazibe katan “ince” bir ayrıntı.

Eskiden cereyanı önlemek için büyük pencerelerin önüne konulan bu Fransız aksesuarı, Fransa aristokrasisinin arkasında elbise değiştirmek için kullandığı bir separasyonmuş. Özellikle kadınlar, zamanın vazgeçilmezi korselerini bağlamak ve fazla yağlarını eşlerine gündüz gözüyle göstermemek için yatak odalarında kullanırlarmış. Çok işlevli olan paravanlar günümüzde mobilyaların arkasında kullanılabildikleri gibi, büyük hacimli mekânları ferahlık hissini kaybetmeden bölmeyi de amaçlıyor.

Açık banyo sistemi olan evlerde yatak odası bölümünü kapısız bir ebeveyn banyosundan da ayıran bu separatörler, ayrıca havuzlu evlerde giyinme kabini işlevini de görüyor. Paravanı salonunuzda kullanmak isterseniz, önüne bir sehpa ve üzerine yerleştireceğiniz abajur ve fotoğraf çerçeveleri ile hoş bir köşe elde edebilirsiniz. Kumaş, kabartma deri, kapitone veya kabaralı bir paravanı klasik veya dömi-klasik yani yarı klasik mobilyaların bulunduğu bir mekânı güzelleştirmek için kullanabilirsiniz. Aynalı modellerini daha küçük hacimli alanlar için kullanabilir ve yansıma yoluyla daha geniş bir alan elde edebilirsiniz.

Modern mekanlarda ise bambu veya ahşap malzemeden, geometrik şekilli, delikli ya da modern desenli hatta üzerinde fotoğraf çerçevelerinin bulunduğu modelleri seçebilirsiniz. Mekânı ayırmak için yüksek ve yeterince kalın paravanlar kullanabilir, dekoratif amaçlı düşünüyorsanız belki de üzerindeki deseni beğendiğinizden aldıysanız bir köşeye yerleştirebilir veya tablosuz bir duvara yaslayabilirsiniz.

Klasik ve dömi-klasik dekorasyona sahip evlerde kullanılan paravanların bir tarafı daha ihtişamlı olurken, ki bu taraf oturulup seyredilen bölüme dönük olmalıdır, modern tasarımlar aynı Çin paravanlarında olduğu gibi çift taraflı olarak aynı şıklığa sahip olabilirler.

Paravan Dekorasyonu

Paravan Dekorasyonu

Paravan Dekorasyonu, paravan dekor, paravan dekorasyon, dekoratif paravan modelleri, paravan kullanımı, resimli paravan, dekoratif paravan, dekoratif paravan modelleri, Ankara Boyacı, Dekorasyon« (Önceki haber)
(Sonraki haber) »Yorum Yapın