Üst Menu
  • Modern, şık ve kaliteli mekanlara kavuşmak bizimle artık çok daha kolay. Dekorasyon bizim işimiz...

Ankarada Kartonpiyerci

Ankarada Kartonpiyerci

Ankarada Kartonpiyerci

 

Ankara'da bulunan ev veya işyerinize alçı kartonpiyer veya stropiyermi yaptırmak istiyorsunuz. Ankara'da kartonpiyercimi arıyorsunuz? Bunun için doğru adrestesiniz. Bizler Cennetevi (ALAN DEKORASYON) olarak sizlere bir telefon kadar yakınız…

Siz değerli ziyaretçilerimiz ve müşterilerimiz için öncelikle kartonpiyer malzemeleri konusunda genel bilgiler verip, daha sonrasında ise Ankara'da kartonpiyer fiyatları hakkında sizleri aydınlatmak açısından böyle bir makale yazmayı uygun gördük. Bu makalemizi yazmaktaki maksadımız sizlerin Ankara'daki kartonpiyer işleri ve fiyatları hakkında geniş bilgiler edinmesi ve evlerinizde yapacağınız dekorasyon çalışmalarında daha rahat edebilmeniz içindir. Umarım faydalı oluruz.

Ankara kartonpiyer fiyatları

Ankara kartonpiyer fiyatları

Ankara Alçı Kartonpiyer Fiyatları : Alçı kartonpiyer fiyatları kullanılacak malzemenin ölçüsüne, mekanın ölçüsüne, kartonpiyerin modeline göre farklılıklar gösterilmektedir. Sizlere bilgi vereceğimiz kartonpiyer fiyatları hem malzeme hem işçilik komple fiyatlarıdır. İmalatı ve montajı dahil olan metretül maliyetleridir. Bu maliyet içerisinde alçı kartonpiyerin boyanması dahil değildir. Alçı kartonpiyerler kendi aralarında iki ana bölüme ayrılır. 

  1. Ankara Düz Alçı Kartonpiyer Fiyatları Bu modellerin desenleri düz olup kod ölçüleri genellikle 7 cm ile 12 cm arasındadırlar. Bu ölçülerden daha büyük ölçüdeki kartonpiyerler için fiyat artmaktadır. Baz aldığımız 7 cm ile 12 cm arasındaki tüm modellerin imalat + montaj metretül fiyatı 10 TL'dir. Bu fiyata boyanması dahil değildir. 
  2. Ankara Motifli (Desenli) Alçı Fiyatları: Bu modeller desen farklarına göre değil, ölçülerine göre fiyatta değişkenlik gösterirler. Osmanlı modelleri de denilen desenli alçı kartonpiyer modelleri genellikle 10 cm' den başlayarak 24 cm'e kadar farklılık göstermektedirler. Bu ölçülerin üzerindeki özel malzemelerin fiyatlarıda artmaktadır. Belirttiğimiz ölçülerdeki herhangi bir desenli alçı kartonpiyerin metretül fiyatı 18 TL' dir. Bu fiyat malzeme + montaj fiyatıdır. Metretül olarak çok az olan işlerinizde birim fiyatı kabala olarak hesaplanabilir. Belirtilen fiyatlara boya işçiliği dahil değildir.

Ankara Stropiyer Fiyatları : Stropiyer malzeme ve işçilik fiyatları yine alçı kartonpiyerde olduğu gibi desenine göre değişmektedir. Kullanılacak malzeme düz veya desenli model olarak iki ayrı sınıfa ayrılırlar. 

  1. Düz Stropiyer Fiyatları : Düz modellerde fiyat malzeme + işçilik 1 metretül birim fiyatı olarak ortalama 5 TL'dir. Bu fiyata stropiyer üzeri boya dahil değildir. Metretül olarak çok az olan stropiyer işleriniz için kabala (Götürü) olarak hesaplanabilir. Bu modellerin kod ölçüleri vasati 7 cm ile 12 cm arasındadır. Bu maliyet bu ölçüler dahilinde olan düz stropiyer modelleri için geçerli olup farklı istek ve tasarımdaki işlerinizde fiyatlar değişebilir. 
  2. Desenli Stropiyer Fiyatları :Desenli modellerde fiyat malzeme + işçilik üzerinden verilmektedir. 1 metretül olarak hesaplanan osmanlı stropiyer modelleri genel kod ölçüleri 10 cm ile 15 cm arasında farklılıklar gösterebilirler. Bu ölçüler dahilinde olan tüm motifli stropiyer kartonpiyerlerin 1 metretül birim fiyatı 10 TL' dir. Bu kod ölçüleri dışındaki özel malzemeler ve uygulamalar ile küçük işlerde çalışmalar kabala (Götürü) olarak anlaşılabilir. Bu birim fiyatına boya işçilikleri dahil değildir.
  3. Desenli alçı kartonpiyerler

    Desenli alçı kartonpiyerler

Avize Göbek Fiyatları : Alçı avize göbekleri evinizin farklı odaları, koridorları ve salonları için ölçü farklılıklarına göre değerlendirilirler. Örneğin salon göbek ölçüleri evinizin diğer kızımlarına nazaran daha büyük ve maliyet olarak biraz daha pahalıdır. Odalar ve antre genellikle aynı ölçülerdeki avize göbekleriyle yapılırlar. Alçı ve stropiyer avize göbekleri arasında fiyat farklılıkları yoktur ve aynı maliyettedirler. Malzeme + Montaj birim fiyatları 10 TL' dir. Bu fiyata boya işçilikleri dahil değildir. Avize göbeklerinin de desenli ve düz modeller olarak kendi aralarında sınıflandırmaları vardır. Fakat kartonpiyerlerde olduğu gibi özellikle belirtilecek miktarda bir fiyat farkları yoktur. Genel olarak iki modelinde fiyatları aynıdır. 

Tavan Çıta Fiyatları : Kartonpiyer dekorasyon çalışmalarından bir tanesi olan tavan çıtaları metretül olarak hesaplanıp desenli veya düz model diye ayırtmeksizin malzeme + işçilik olarak fiyatlandırılmaktadırlar. Bordür dışında olan ve ölçüleri 2 cm kalınlığında ve 4 cm'i geçmeyecek olan genel ölçüdedirler. Bu ölçülere dahil olan tüm modellerin malzeme + işçilik metretül birim fiyatları 5 TL'dir. Bu fiyatlara boya işçilikleri dahil değildir. Metraj olarak çok küçük işlerde ve farklı tasarım çalışmalarında fiyatlarda farklılıklar olabilir. Bu tür işler genellikle metretül olarak değil, kabala (Götürü) verilebilirler. 

Alçı Kapı Kemer Fiyatları : Alçı kapı kemerleri ölçülerine, şekillerine ve modellerine göre farklılıklar gösterirler. Adet üzeri fiyatlandırılıp tamamen model ve ölçüye göre değerlendirip fiyatlandırırlar. Bu yüzden bu açıklayıcı makalemizde sizlere alçı kapı kemerleri hakkında genel birim-adet fiyatlarını veremiyoruz. Kendi aralarında Koridor kemerleri, salon kapı kemerleri, mutfak kapı kemer modelleri, antre alçı kemerleri, sütunlu kapı kemerleri gibi sınıflara ayrılmaktadırlar. Bu sınıflara ait olan kemerler ise kendi aralarında model, tasarım ve ölçüler olarak değişkenlik gösterirler. Bu ve bunun gibi değişik alçı süsleme çalışmalarında fiyatlandırma tamamen pazarlık usülüdür ve usta ile işveren arasındaki mücadeleye bağlıdır. 🙂 

Ankara'da kartonpiyerci isimli makalemizin içerisinde siz kıymetli müşterilerimize böyle geniş bilgiler vererek bu tür dekorasyon çalışmaları hakkında geniş bilgiler vermek istiyoruz. Bizler bir kartonpiyerci olarak işi bilen müşterilerimizle çalışmayı daha çok istiyoruz. 

Kartonpiyer Nasıl İmal Edilir : Eskiden hazırlanan teneke şablonların mermer üzerinde kaydırılarak yapılan alçı kalıplarının üzerine yapılan dökümlerle hazırlanan kartonpiyer malzemesi şimdiki zamanda polyester kalıplara dökülmektedir. Alçı veya polyester kalıbın üzerine kıvamında hazırlanan kartonpiyer alçısı ilk kat olarak delik ve hava kalmayacak şekilde özenle döküldükten sonra elyaf veya kötü keten serilerek üzerine ikinci kat alçısının dökülmesi ve üzerinin deve sırtı olmayacak şekilde düzeltilerek kurumaya bırakılmasını gerektiren bir çalışmanın adıdır döküm çalışması. Hızlı ve pratik olunmak zorundadır dökümcünün. Çünkü kartonpiyer alçısı kullanılabilecek toplam zamanı 5 dakikadır. Bu sürenin aşılması durumunda alçı donacak ve kullanıma elverişsiz bir hale gelecektir. Dökülen alçı malzemesi ise düzeltilebilecek yumuşaklıkta kalmayacak ve çok sertleşecektir. Dolayısıyla o ana kadar verilen emek tamamen boşa gidecek ve hatalı dökülen o kalıbın boşaltılması ve temizlenmesi ise sizi yoracak ve zaman kaybına sebep olacaktır. Bu yüzden kartonpiyer dökümüne başlanmadan önce herşeyin tam olarak hazırlanması ve daha sonra alçı kartonpiyerin döküm işlemine başlanması gerekmektedir. Bir kartonpiyer kalıbı 5 dakikada dökülüp, 15 dakikada çıkarılmaktadır. Dolayısıyla 20 dakikada bir döküm ve söküm işi bitmiş olur. Bu 8 saatin sonunda tek kalıptan 24 kartonpiyerin döküleceği manasına gelir. Aynı anda 8 kalıp doldurulabilir. Bu hız ve kapasite tamamen döküm ustasının kaabiliyetine bağlı olup döküm sayısında bu yüzden farklılıklar çıkabilir.

Kartonpiyer nasıl montaj yapılır

Kartonpiyer nasıl montaj yapılır

Kartonpiyer Nasıl Montaj Yapılır : Alçı kartonpiyer stropiyer kartonpiyere göre çok daha zor ve ustalık gerektiren bir dekorasyon çalışmasıdır. Öncelikle tavan ve duvara kod çırpı ipi çekerek ön hazırlıklara başlarız. Bu çırpı ipini çekmemizdeki maksat tavan ve duvardaki eğriliklere aldırış etmeksizin alçı kartonpiyerin dümdüz gitmesinin sağlanmasıdır. Bu çırpı ipinin çekilirkenki alınan ölçüler ise kartonpiyerin kod ölçülerine göredir. Kod ölçülerinin çıkarılması ise ustalık gerektiren ve 90 derecelik bir duvar köşesine koyularak dişlerin 90 derece olduğu anki oluşan ölçülerin ortalanmasıdır. Bu ölçü alma sisteminden sonra çırpılama işimizi yapıyoruz. Sonrasında tavan ve duvarların çırpı ipi içerisinde kalan bölümler boyalı ise kırılır. Bu kırmanın sebebi alçının ham kara sıva ile tam temasının sağlanmasıdır. Boyalı yüzeylere alçı yapışmaz ve kartonpiyer ilerde kısa zaman sonra düşer. Bu yüzden işimizin sağlamlığı ve kalitesi açısından çırpılamadan sonra kırım işimizide yapıyoruz. Daha sonra yeterli miktarda ve kıvamda kartonpiyer yapıştırma alçımızı hazırlıyoruz. Alçımızın belli bir donma süresi vardır. yaklasık 10 dakikalık bir zamanımız vardır yaptığımız alçıyı kullanmaya başlamamız için. Bu 10 dakika içerisinde boş durmuyoruz ve alçı kartonpiyerimizi ıslatıyoruz. Kırdığımız tavan ve duvar karasıvalarının da kumunu alarak ıslatıyoruz. Sonra alçı kartonpiyerimizin kesilmesi gereken iç-dış gönyeleri varsa kesiyoruz ve arkasınıda düz bir şekilde kesiyoruz ve tüm montaj hazırlıklarımızı alçımız olana kadar tamamlıyoruz. Bir alçıyla kaç tane yapıstırabiliyorsak o kadar kartonpiyerimizi hazırlıyoruz. Ben iskelemin uzunluğuna göre ve işin seriliğine göre ortalama 4 tane aynı alçıda yapıştırıyordum gençken. Artık yaşlandık. 2 tane belki… 🙂 kartonpiyerimizi sırtüstü olacak şekilde kalasımıza yatırıp alt ve üst bölgelerinden tavan ve duvara temas edecek yerlerine toplu şekilde alçımızı mala ile veya elimizle koyuyoruz ve kaldırıp sallayarak ipe uyacak şekilde yapıştırıp yaklaşık 30 saniye tutuyoruz. Hemen bırakırsak düşer. O yüzden kısa bir süre bekleyip sonra bırakmalıyız. Daha sonra ek yerleri ve köşelerini alçıyla doldurup donmaya yakın çelik ve ağaç sistre dediğimiz malzemeler yardımızyla rendeleyip temizliyoruz. En sonunda ise sulu alçı dediğimiz uygulama için su, alçı ve fırça yardımıyla oluşan delik, iz veya lekeleri yıkayıp son rütuşlarını yaptıktan sonra montaj işimizi tamamlıyoruz.

alçı kartonpiyer nasıl imal edilir

alçı kartonpiyer nasıl imal edilir

25 yıllık bir Ankarada kartonpiyerci olarak siz değerli ziyaretçilerimiz ve müşterilerimize Kartonpiyer hakkında kısa ve öz bilgiler vermeye çalıştım. Umarım faydalı olabilmişimdir.

Cüneyt ALAN


Ankara'da Kartonpiyerci, ankarada alçı kartonpiyer fiyatları, ankarada stropiyer fiyatları, kartonpiyer nasıl imal edilir, kartonpiyer nasıl montaj yapılır, ankara boyacı, ev dekorasyonu« (Önceki haber)Yorum Yapın